Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir?

Çocuk gelişimi bölümünün amacı, çocukların doğumundan itibaren yasal olarak yetişkin sayıldıkları 18 yaşına gelene kadar gelişim alanlarını destekleyen, aileye ve topluma hizmet sunan çocuk gelişimi uzmanı yetiştirmektir. Çocukların gelişim alanları zihinsel, sosyal ve duygusal olarak özetlenebilir. Çocuk Gelişimi Bölümü, çocukların gelişim gereksinimlerinin saptanmasını amaçlayan eğitim programıdır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çocuk Gelişimi, iki yıllık ön lisans ve dört yıllık lisans bölümü olarak eğitim verir. Hem ön lisans hem de lisans programının bölüm isimleri aynıdır. Çocuk Gelişimi 2 yıllık taban puanları üniversiteden üniversiteye göre farklılık gösterir. Türkiye’de çocuk gelişimi ön lisans programı bulunan üniversite sayısı oldukça fazladır. Çocukların zihinsel başta olmak üzere sosyal ve duygusal alanlarda da desteklenmesi amacıyla eğitim veren lisans ve ön lisans programları çeşitli üniversitelerde mevcuttur. Çocuk Gelişimi 4 yıllık taban puanları da üniversiteye göre değişkenlik gösterir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Dersleri Nelerdir?

Çocuk Gelişimi lisans ve ön lisans bölümlerinde ders içerikleri benzerdir. Ancak dört yıllık bölüm daha kapsamlı dersler sunar. Lisans programında ilk yıl öğrenme ve öğretme teknikleri üzerine dersler işlenir. İkinci yılda ise çocukların fiziksel ve motor gelişimi hakkında bilgiler içeren dersler ağırlıktadır. Bu derslerde aynı zamanda oyun ve oyun materyalleri öğretilir. Programın üçüncü yılında okul öncesi eğitime ağırlık verilir. Üçüncü yılda, çocuk hakları ve çocuk hukuku alanlarında detaylı bir program hazırlanır. Programın son yılında ise, risk altında bulunan çocukların eğitimleriyle ilgili dersler işlenir. Bu derslerde ilkokula hazırlık ve gelişim kuramları konularına ağırlık verilir. Bu bölümde dört yıl boyunca verilen dersler genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

 • Hasta Çocukların Gelişimi ve Eğitimi
 • Çocuk Eğitiminde Alan Çalışmaları
 • Çocukları Tanıma, Değerlendirme
 • Çocuklar ile Oyun
 • İlk Yardım
 • Çocuklarda Eğitim Felsefesi
 • Çocuk Ruh Sağlığı
 • Psikoloji
 • Anatomi
 • Anne ve Çocuk Beslenmesi
 • Fiziksel Büyüme-Motor Gelişim
 • Bilişsel Gelişim ve Dil Gelişimi
 • Aile Danışmanlığı

Bu derslerin haricinde uygulamalı eğitimler de yer alır. Bu eğitimlerde yuva ve anaokulu pratiği gibi staj programları vardır. Bu programlarla öğrencilere deneyim kazandırılması amaçlanır. Sekiz yarıyıllık eğitim programını tamamlayarak mezun olan öğrenciler, ”çocuk gelişim uzmanı” olarak kariyerine başlar. Çocuk Gelişimi taban puanları her yıl farklılık gösterir. Çocuk Gelişimi Bölüm puanları da üniversitelere göre her yıl değişiklik göstermektedir. İki yıllık ön lisans programını bitiren öğrenciler, Dikey Geçiş Sınavı (DGS)’nda başarı sağlayarak Çocuk Gelişimi ve Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümlerinde lisans programını tamamlayabilir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çocuk Gelişimi Bölümü mezunları, çocuk gelişim uzmanı unvanı ile görev alır. Çocuk Gelişimi mezunu ne iş yapar sorusu kısaca şu şekilde açıklanabilir; çocukların, okul öncesi ve okul çağlarındaki gelişim düzeylerini desteklemek ve gelişimlerini sağlamak için çalışmalarını sürdürür. Çocuklar için özel olarak destekleyici eğitim programları hazırlar. Bunun yanı sıra eğitimsel çevre düzenlemesi yapma, uygun programı uygulama ve denetleme görevleri de vardır. Bu programların çocuk ve aileye katkı sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Çocuk gelişim uzmanları bu kontrollerin ardından yeni düzenlemeler yapma görevini de üstlenir. Bunun yanı sıra çocuk eğitimi ve gelişimi alanında hizmet veren kurum ve kuruluşlara danışmanlık da yapar. Uzmanların bir başka sorumluluğu ise toplumu bu konularla ilgili bilinçlendirmektir.

Çocuk gelişim uzmanları; çocukların bilgi, beceri, tutum ve davranışlarını gözlemler. Hangi yaş grubundaki çocukların nasıl bir davranış sergileyeceğiyle ilgili raporlar hazırlar ve bilgilendirme yapar. Bunun yanı çocukların gelişimini fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal olarak gözlemler. Çocuk gelişimi uzmanı olmak ve bu görevleri üstlenmek isteyen kişiler bu bölümü tercih ederek eğitim programına dahil olabilir.

Çocuk Gelişimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Çocuk gelişimi iş imkanları oldukça geniştir. İki yıllık ön lisans ve dört yıllık lisans programını tamamlayan uzmanlar iş hayatına atıldıklarında pek çok özel kurumda ve devlet kurumunda çalışabilir. Çağımızın aranan meslekleri arasında yer alan çocuk gelişimi uzmanları; anaokulları, kreşler, rehabilitasyon merkezi ve eğitim kurumlarında çalışabilir. Bunun yanı sıra özel okullar ve devlet okullarında çalışma imkanları mevcuttur. Çocuk gelişim uzmanları gündüz bakım evleri ve hastane gibi alanlarda da çalışabilir.

Aylık Ortalama Ne Kadar Kazanırlar?

Çocuk gelişimi maaşları ise çalışılan kuruma, kişinin eğitim ve deneyimine göre değişkenlik gösterir. Çocuk Gelişimi Bölümünden mezun olan kişiler çocuk gelişimi ve eğitimi iş ilanları seçeneklerini takip ederek, Kariyer.net üzerinden ilgili ilanlara başvuruda bulunabilirler.

Kariyer Yolculuğu ve Meslekte Yükselme Olanakları Nelerdir?

Çocuk gelişimi alanında kariyer yolculuğu ve yükselme olanakları, genellikle uzmanlaşma, yüksek lisans veya doktora yapma, yönetim pozisyonlarına ilerleme ve araştırma veya akademik kariyer yapma gibi faktörlere dayanır. Uzmanlaşma, belirli bir yaş grubuna veya konuya odaklanmayı içerirken, yüksek lisans veya doktora derecesi akademik veya ileri düzeyde liderlik pozisyonlarına erişimi kolaylaştırabilir. Yönetim pozisyonlarına ilerleme, daha geniş sorumluluklar ve etki alanları sağlayabilirken, araştırma veya akademik kariyer yapmak da kariyerde ilerlemeyi destekleyebilir.

Yapay Zeka ve Teknolojik Gelişmeler Bağlamında Mesleğin Geleceği Nasıldır?

Yapay zeka ve teknolojik gelişmeler, çocuk gelişimi alanında daha verimli öğrenme araçları ve çocukların davranışlarını anlama konusunda yeni fırsatlar sunabilir. Ancak insan etkileşimi ve duygusal bağ, çocuk gelişimi alanında her zaman merkezi bir öneme sahip olacaktır. Dolayısıyla, teknolojik gelişmelerin yanı sıra insanın empati ve kişisel etkileşim yeteneklerinin de vurgulanması gerekecektir.

YÖK ATLAS Kontenjan , Puan ve Başarı Sıralarına Bir Bakış

Üniversite Türlerine Göre Kontenjan Sayıları

Üni. Türü Kontenjan
TOPLAM 2.409
Devlet 1.545
Vakıf 824
KKTC 40
Yurt Dışı

Yerleşenlerin Puan Analizi

Üni. Türü Taban Puan Ort. Puan Tavan Puan
Devlet 307,20452 332,26981 392,79676
Vakıf 162,40318 261,37262 367,06614
KKTC 206,14630 235,78293 304,62448
Yurtdışı

Yerleşenlerin Başarı Sırası Analizi

Üni. Türü Taban Başarı Sırası Ort. Başarı Sırası Tavan Başarı Sırası
Devlet 363.859 235.818 57.014
Vakıf 1.855.186 831.258 111.938
KKTC 1.484.703 1.101.106 380.827
Yurtdışı

DİĞER FAYDALI İÇERİKLER

YKS PUAN HESAPLAMA

Bu bölümde Türkiye’nin en isabetli puan hesaplama sistemini kullanabilir, net tahminleri yaparak olası başarı sırasını ve puanı görebilirsiniz.

Bu bölümde ÖSYM’nin son 10 yılının sorularının konu dağılımları zorluk düzeylerine göre analiz edilmiştir. Hangi konudan kaç soru çıkıyor ve çıkan soruların zor – orta – kolay şeklinde dağılımları gibi bilgileri burada bulabilirsiniz.

Hala Sormak İstediklerin Varsa

Bütün bu detaylı bilgilerden sonra meslek seçiminde hala kararsızlık yaşıyorsan Rehberlik Akademisi “Eğitim Uzmanları” senin yanında.

Bu site, reCAPTCHA ile korunmaktadır ve Google'ın Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.