Eğer birine gidip de, bana 5 kelime ile içe dönük insanları anlat desen size muhtemelen: Utangaç, çekingen, az konuşan, suskun ve anti-sosyal diyecektir veya bilemediniz bunlardan en az üçünü söyleyecektir. Yanlış mı peki? Hayır dibine kadar doğru, çünkü içe dönük insanlar bize her daim böyle yansıtılıyor.

Oysaki içe dönük insanlar bu bahsedilen sıfatlardan çok daha fazlası. Mesela onlar için hiçbir zaman çekici, cazibeli, vb. sıfatlar kullanmayız ama bilim tam tersini söylüyor. İçe dönük insanların diğer insanlara daha çekici geldiği araştırmalarla sabit.

Peki nasıl oluyor da oluyor? Yani az konuşan, çok susan, çekingen, yalnızlığı seven bu insanlar neden çekici geliyor bize? Sebepleri çok basit aslında.

1. İçe dönük kimseler vakitlerinin çoğunu kendi kafasının içinde geçiriyor.

01 içe dönük
Yani kafalarının içinde büyük tartışmalar, derin muhabbetler dönüyor. Bir konu üzerinde saatlerce düşünüyorlar. Hal böyle olunca içe dönük biriyle konuşurken ustaca seçilmiş kelimeler, üzerinde uzun uzun düşünülmüş cümleler işitiyoruz. E haliyle bu onları çekici kılıyor.

 

2. İçe dönük kimselerin kurduğu ilişkiler son derece sağlam ve gerçekçi oluyor.

02 içe dönük
Çünkü içe dönük birinin sizi hayatına davet etmesi hiç de kolay değildir. Eğer ediyorsa bilin ki sizin özel biri olduğunuzu düşünüyordur. Size karşı duvarlarını indiren, sizinle samimi ve içten sohbetler yapan birini çekici buluyorsunuz haliyle. Çünkü siz seçilmiş kimsesiniz.

3. İçe dönük insanlardan daha iyi bir dinleyici bulmanız mümkün değildir.

03 içe dönük
İçe dönük insanlar anlatıcı oldukları kadar iyi bir de dinleyicidir. Söylediklerinizi can kulağıyla dinleyen, gerektiği yerlerde yorum yapan, akıl veren, ekleme yapan ilgili birini çekici bulmayacaksınız da beni mi çekici bulacaksınız?

4. İçe dönük insanlar gizemlidir.

4 içe dönük
Gizemin bir insana kattığı çekicilik katsayısını söylememe gerek yok sanırım. Merak duygusu bizi bu insanlara iter adeta.

 

5. Gizemli oldukları kadar, insanda keşfetme duygusunu da dürterler.

05 içe dönük
Bizim için bir mücadele halini alırlar, onların dünyalarına girmek, tabiri caiz ise seçilmiş kişi olmak için çabalarken buluruz kendimizi. Bu insanlar gözümüzde büyüdükçe büyür.

6. İçe dönük insanlar kendine bakmasını çok iyi bilir.

 içe dönük
Bu bakım sadece fiziki değildir, mental olarak da kendilerini her zaman iyi durumda tutarlar. Buna bir de fiziki bakım eklendi mi… Çekiciler işte.

7. Sadece kendilerine mi? Hayatındaki diğer insanlarla da ilgilidirler.

07 içe dönük
Hayatlarına aldıkları kişilere karşı son derece cömerttirler, ellerinden geleni yaparlar. Bu ilgili tutumları, bu canayakın davranışları onları gözümüzde ulaşılması zor bir yere koyar… Evet, maalesef çekicilik.

8. Kendilerinin farkında olan nadir insanlardandır.

08 içe dönük
İçe dönük insanlar ne istediklerini, nelerden hoşlandıklarını, neleri sevmediklerini gayet iyi bilen insanlardır. Yani kendilerinin farkında kimselerdir. Değer verdikleri şeylerlei insanlarla aralarında sıkı bir bağ kurarlar. Ve özgüvenleri her daim zirvededir. (Çekici)

 

9. Sanılanın aksine içe dönük insanlara ihtiyacınız olduğunda yanınızdadırlar.

09 içe dönük
İlginin odağı olmak istemedikleri için fazla ortalıkta görünmemeleri sizi yanıltmasın, ihtiyaç duyduğunuz her an bu insanlara ulaşmak sanıldığından çok daha kolaydır. Çünkü sizin duygu ve düşüncelerinize önem verirler, size önem verirler. Başkalarını etkilemek, popüler olmak, vb. dertleri olmadığı için tüm enerjilerini size verebilirler üstelik.

10. İçe dönük kimseler sadıktır.

010 içe dönük
Bunu sadece gönül ilişkisinde sadakat olarak algılamayın, her şekilde sadık insanlardır. Sırrınızı tutarlar, dertlerinize ortak olurlar, sizi asla yarı yolda bırakmazlar. Bu kadar güvenilir birini çekici bulmayacaksınız da ne yapacaksınız?

11. Detaycı ve yaratıcıdırlar, üstelik bu onların doğasında vardır.

011 içe dönük
Size aklınıza dahi gelmeyen şeyleri gösteren, farklı bakış açıları kazandıran, ufkunuzu açan birini düşünün. Yanındayken zihinsel olarak doyduğunuzu hissettiğiniz, geçirdiğiniz vakitten keyif aldığınız, çok ama çok farklı düşünen biri…

12. Bağımsızlığına düşkün, kimseye eyvallahı olmayan bir cesur yürek!

120 içe dönük
Sadece bağımsızlığına düşkün olması bile onu çekici yapmaya yetecek özelliklerden, ama içe dönük kimselerin bağımsızlığı öyle böyle değildir. Onlar bu bağımsızlıklarını koruma konusunda çok kararlıdır, yalnızlıklarının arasına kimselerin girmesine izin vermezler. Bu bağımsızlık onlara diledikleri gibi hareket etme özgürlüğü verir.

 

13. Diyalogları özenli, tatminkar ve doludur.

013 içe dönük
Sırf konuşuyor olmak için konuşmaz bir içe dönük. Kelimelerini özenle seçer, yanlış anlaşılmaya müsaade etmez, sizinle gerçekten ilgilendiğini hissettirir. Başka bir amacı olmadığını görürsünüz, tek amacı sizinle konuşmak, sorunuza cevap vermek, yaranıza ilaç olmaktır.

14. İçe dönük kimseler nefret, kin, öfke gibi olumsuz ve zararlı duygulardan arınmış kimselerdir.

014 içe dönük
Bunların sıfırlandığını söylemek mümkün değil, ancak normal bir insanın nefret seviyesine 5 dersek, bu düzey içe dönük insanlarda 1’dir. Hayatını olumsuz duyguların değil, güzel şeylerin yönetmesine izin verir. Yani onunla geçecek bir hayat huzur demektir.

Bonus – İçe dönük insanlar bencil değildir, ama hayatlarının odak noktasında kendileri vardır.

015 içe dönük
Bu tıpkı uçakta düşen oksijen maskesini çocuğunuzdan önce kendinize takmaya benzer. İçe dönük kimseler size iyi bir hayat sunmak için önce kendilerine iyi bakarlar.

 

KAYNAK : https://listelist.com/ice-donuk-insanlar/ (Barış Uslu)

 

Bu site, reCAPTCHA ile korunmaktadır ve Google'ın Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.