İlim ilim bilmektir 
İlim kendin bilmektir 
Sen kendini bilmezsin 
Ya nice okumaktır.        YUNUS EMRE

Eğer bir gün kelebek olup uçabilmek istiyorsanız önce kendinizi tanımalısınız. Yoksa bütün ömrünüz bir tırtıl olarak geçip gider. Kendinizi tanımanın yolu öncelikle tercihlerinizi anlamaya çalışmaktan geçer. Herkesin tercihleri var mıdır peki? Bir örnek verelim;

Bir gemide rotayı belirleyecek ve istenen limana götürecek otoritesi tartışılmaz bir kaptana ihtiyaç vardır. Gemideki herkes dümeni kendi istediği rotaya çevirirse hiç bir yere varılamaz. Aynı şekilde, insanlar da karar verirken yönlendirici bir etkene gerek duyarlar. Kendilerine en uygun işlevi, hayatlarını belirleyecek ve birleştirecek bir düzeye varana kadar geliştirirler. Olayların doğal akışı içinde, her insan bunu yapar.

İşte bu yüzden her insanın tercih ettiği baskın işlevleri vardır. Dışa dönük ya da içe dönük olmak gibi. Ancak baskın işlevler tek başına hayatımızı sağlıklı sürdürebilmek için yeterli olmaz. Bir yardımcı işlevin de mutlaka olması gerekir. Aradaki farkı görmek için baskın işlevi bir general, yardımcı işlevi emir subayı olarak düşünelim. Dışa dönük için, general her zaman dışarıdadır. Diğer insanlar işlerini doğrudan onunla konuşarak ve dışarıda görüşerek hallederler. Bu sırada emir subayı saygıyla bir kenarda bekler veya karargah çadırının içindedir. İçe dönük için ise, general daima çadırının içinde önemli meselelerle meşguldür. Emir subayı ya dışarıda görüşmek isteyenleri savmaktadır ya da içeride generale yardım etmektedir. Ancak çok önemli bir iş söz konusu ise (veya gelen yakın bir arkadaş ise) generali görmek mümkün olabilir.

Eğer insanlar karşılaştıkları emir subayı dışında, çadırda bir de general olduğunu fark etmezlerse, emir subayının tek yetkili olduğunu sanabilirler. Bu büyük bir yanılgıdır. Yalnızca içe dönük kişinin yeteneklerini görmemekle kalmazlar, onun istekleri, planları ve düşüncelerini de anlayamamış olurlar, çünkü bu bilgilerin tek kaynağı generaldir.

Bu nedenle içe dönüklerle çalışırken çok dikkatli olunması gereken bir nokta var. İlk  tanışmada onların kendileri için en önemli olan şeyi ortaya koyduklarını asla düşünmemelisiniz. İçe dönükleri ilgilendiren bir karar verileceği zaman, onlara geniş bir şekilde bilgi verilmelidir. Eğer konu onlar için önemliyse, general çadırından çıkıp birkaç yeni bilgi verecek ve son kararın en doğru bir şekilde verilmesi mümkün olacaktır.

Bir sonraki yazıda ele alacağımız konu :

Kendini Tanıma – Bölüm 1: İçe dönüklük- Dışa dönüklük

Bu site, reCAPTCHA ile korunmaktadır ve Google'ın Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.